39U30MCN
GTIN
Technical specifications
Collation type
Plastic collated
Wire material
Carbon steel standard tensile
Rotations per minute
3300, 4000, 5000 RPM
Fastener specifications
Finish
Clear zinc
Application environment
Indoor
Point type
Sharp
Pointangle
23 °
Screw head type
Small head
Screw recess
Phillips 2
Screw thread type
Reverse fine & Hi-Lo
Amount fasteners on strip/coil
Screw length
30.0 mm
Screw diameter
3.9 mm
CE Specifications
DOP No
39U30MCN
Service class
1
Inner threaded diameter
2.7 mm
Threaded/profiled length
25.0 mm